Класификация на моторните масла

Класификация на моторните масла по вискозитет (SAE)

Класификация на моторните масла по вискозитет (SAE). В класификацията си API принципно избягва използването на понятието „синтетични масла“, считайки този термин за чисто маркетингов и лишен от технически смисъл. Така моторните масла, получени от базови масла от група III, които всъщност са силно рафинирани минерални масла, могат да бъдат етикетирани като „синтетични“.

Класификация на моторните масла по вискозитет (SAE)

Едно от основните свойства на моторното масло е неговият вискозитет и зависимостта му от температурата в широк диапазон (от температурата на околния въздух по време на студен старт през зимата до максималната температура на моторното масло при максимално натоварване през лятото).

Най-пълното описание на съответствието на вискозитетно-температурните свойства на моторните маслата с изискванията на двигателя се съдържа в международно приетата класификация SAE J300, чието първо издание е въведено през 1911 г. и оттогава постоянно се подлага на допълнения и пояснения.

Тази класификация подразделя моторните масла на 17 класа от 0W до 60: 8 зимни (0W, 2,5W, 5W, 7,5W, 10W, 15W, 20W, 25W) и 9 летни (2, 5, 7,5, 10, 20, 30, 40, 50, 60) класове на вискозитет.

Буквата W след цифрата означава, че моторното маслото е пригодено за работа при ниски температури (Winter – зима). За тези масла освен минималния вискозитет при 100°C е дадена и температурната граница за изпомпване на маслото при студени условия.

Максималната температура на изпомпване означава минималната температура, при която помпата на двигателя е в състояние да доставя масло към системата за смазване. Тази температурна стойност може да се счита за минималната температура, при която двигателят може безопасно да стартира.

Все сезонните моторни масла се обозначават с двойно число, първото от които показва максималните стойности на динамичния вискозитет на маслото при ниски температури и гарантира стартовите свойства, а второто определя диапазона на кинематичния вискозитет при 100°C и динамичен вискозитет при 150°C, характерен за съответния вискозитетен клас на лятно масло.

Методите за изпитания на моторните масла, включени в оценката на свойствата на маслото съгласно SAE J300, предоставят на потребителя информация за максималната температура на маслото, при която двигателят може да се завърти от стартера.  Тогава маслената помпа изпомпва масло под налягане по време на студен старт в режим, който предотвратява сухото триене във фрикционните възли.

Към началото